×
Utwórz nowy artykuł
Wpisz tutaj tytuł strony:
Obecnie mamy 551 artykułów na Polandball Wiki Polska. Wpisz nazwę artykułu powyżej, lub utwórz jeden z artykułów wymienionych tutaj!  Polandball Wiki Polska

  South Korea jeden z dwóch azjatyckich państw o nazwie Korea. Woli nie być porównywany ze swoim północnym bratem, z którym często miewa sprzeczki. Najmądrzejsze, lepiej rozwinięte, posiadające Internet dziecko z jednej matki Azji. Ma skośne oczy jak każdy (prócz Rosji). Aby rozróżnić się od swego złego brata śpiewa i tańczy Oppan Gangastyle lub niga niga nae

  Historia[edytuj | edytuj kod]

  Wikipedia.png
  Drobna pomoc Wikipedii

  Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

  Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

  Stare czasy[edytuj | edytuj kod]

  Do 1905 roku na Półwyspie Koreańskim istniał Korean Empireball. Wtedy to, po zwycięstwie w wojnie rosyjsko-japońskiej, aneksji terytorium Korei dokonał Japan Empireball. Po kapitulacji Japonii w 1945 roku Półwysep Koreański został podzielony przez USSRballa i USAballa na dwie strefy wpływów, oddzielone granicą wzdłuż 38. równoleżnika. Z tego względu kluczową rolę w ustabilizowaniu sytuacji na północ od 38. równoleżnika odegrał właśnie Związek Radziecki. Na południu władzę objął rząd proamerykańskiego Li Syng Mana 20 lipca 1948 roku Li został wybrany przez tamtejsze Zgromadzenie Narodowe na prezydenta South Coreaballa. Politycy z północnej części kraju odmówili udziału w zorganizowanych przez ONZ wyborach z 1948 roku, mających wyłonić władze całej Korei. W 1948 na wyspie Czedżu wybuchło zbrojne powstanie a sytuacja w kraju stawała się coraz bardziej niestabilna. Li rozpoczął próbę stabilizacji kraju drogą likwidacji opozycji względem jego rządów – do więzień trafiło ponad 30 000 domniemanych komunistów i około 300 000 podejrzanych o sympatyzowanie z komunistami lub jakimikolwiek grupami opozycyjnymi.

  Destabilizacja Południa i coraz większa chęć zjednoczenia kraju przez North Koreaballa doprowadziła w 1950 roku do inwazji wojsk północnokoreańskich na tereny Południa. Oddziały Północy szybko pokonały szereg oddziałów Południa i zdobyły Seul. Rząd Południa zwrócił się z pomocą do UNballa które zgodził się wysłać do Korei oddziały wojskowe (głównie amerykańskie) które wsparły siły południowe w walce z Północą. Interwencja oddziałów ONZ nie przyniosła spodziewanych rezultatów na skutek włączenia się do wojny Chin które wsparły komunistów koreańskich. Rozejm został podpisany w 1953 roku przez przedstawicieli South Coreaballa, Chinaballa oraz UNballa. Nieobecność i brak podpisu przedstawiciela Korei Południowej stanowił przez długie lata pretekst dla North Coreaballa do odmowy rozpoczęcia rozmów pokojowych z Południem, które dla Koreańczyków z Północy nie było stroną konfliktu.

  Okres dyktatury wojskowej[edytuj | edytuj kod]

  W 1953 Korea Południowa zawarła z USAballem układ o wzajemnej obronie, na którego mocy na jej terytorium do dziś stacjonują wojska amerykańskie. Po wycofaniu się wojsk północnokoreańskich z terenów Południa doszło do czystek skierowanych w domniemanych komunistów (według komisji rządu Południa zabitych zostało co najmniej 100 000 ludzi, lecz tamtejsze organizacje cywilne utrzymują, że liczba zabitych mogła wynosić nawet 1 200 000 ofiar). Władza w powojennym kraju w dalszej mierze należała do Li Syng Mana. W 1960 roku doszło do masowych protestów studenckich przeciwko jego rządom które coraz większej liczbie obywateli kojarzyły się z korupcją i brutalnymi metodami rządów, protesty zmusiły Li do rezygnacji z urzędu.

  16 maja 1961 roku armia dokonała zamachu stanu, na czele nowych władz wojskowych stanął generał Park Chung-hee. W 1963 objął on stanowisko prezydenta i na następnych 16 lat wprowadził ścisłą juntę wojskową, która limitowała prawa i wolności obywatelskie oraz dławiła ruchy opozycyjne. Rządzona przez juntę Korea Południowa była jednym z najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych w Azji. Od 1965 wojska południowokoreańskie walczyły po stronie Stanów Zjednoczonych w wojnie wietnamskiej. W 1974 roku wybuchły kolejne protesty antyrządowe które trwały aż do chwili gdy 26 października 1979, Park Chung-hee został zastrzelony przez szefa służb specjalnych. Po zamachu nowym prezydentem został Choi Kyu-ha który z czasem rozpoczął liberalizację reżimu – uwolnił więźniów politycznych oraz zapowiedział serię reform instytucjonalnych. Za prezydentury Choi Kyu-ha nasiliły się protesty społeczne (zwłaszcza studenckie). W mieście Kwangju w 1980 wybuchło powstanie antyrządowe, które stłumiło wojsko (masakra w Kwangju). W ciągu 9 dniowych walk zginęło od 200 do 2000 osób, a ok. 1000 odniosło rany. Niepanujący nad sytuacją prezydent 16 sierpnia 1980 podał się do dymisji.

  Skompromitowanego Choi Kyu-ha zastąpił szef wywiadu wojskowego generał Chun Doo-hwan, który 27 sierpnia 1980 objął urząd prezydenta i sprawował władzę dyktatorską przez 7 lat. W okresie jego rządów doszło do wzmożonego rozwoju gospodarczego. W czerwcu 1987, Chun Doo-hwan oznajmił, że sam wyznaczy następnego prezydenta. Decyzja ta wywołała lawinę protestów społecznych w całym kraju. W Seulu studenci toczyli regularne bitwy z policją. W obliczu masowych demonstracji społecznych prezydent zmienił zdanie, godząc się na przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Wybory wygrał generał Roh Tae-woo. Nowy prezydent zainicjował proces pojednania narodowego. Udało mu się pozyskać do współpracy jednego z liderów opozycji Kim Young-sama. W 1988 roku weszła w życie demokratyczna konstytucja i odbyły się demokratyczne wybory do parlamentu. Zmianom uległa też polityka zagraniczna Korei Południowej, z którą w 1990 roku stosunki dyplomatyczne nawiązały państwa Układu Warszawskiego (w tym USSRball), a dwa lata później Chinaball.

  W 1990 partia rządowa i ugrupowanie Kim Young-sama połączyły się i utworzyły Partię Liberalno-Demokratyczną. Kim Young-sam został kandydatem tej partii i zwyciężył w wyborach prezydenckich 18 grudnia 1992, stając się pierwszym od 30 lat cywilnym prezydentem kraju.

  Współcześnie[edytuj | edytuj kod]

  W 1997 roku doszło do poważnego kryzysu gospodarczego. 18 grudnia 1997 w wyborach prezydenckich zwyciężył kandydat Narodowego Kongresu na rzecz Nowej Polityki – Kim Dae-jung. Ogłosił on pomoc materialną dla South Coreaballa i rozpoczął próby pojednania i nawiązania współpracy gospodarczej i politycznej. W 2000 doszło do spotkania północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila i prezydenta Kim Dae-junga, które było odebrane jako zapowiedź zjednoczenia w przyszłości obu krajów. Kim Dae-jung za swoje wysiłki w budowę pokoju między oboma krajami otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2000 roku. Ta tzw. słoneczna polityka była podstawą rządów jego i jego następcy (od 2002) Roh Moo-hyuna, po czym została zarzucona przez kolejnego prezydenta, konserwatystę Lee Myung-baka. Obecnie słoneczna polityka poddawana jest krytyce jako osłabiająca antykomunizm młodzieży południowokoreańskiej i podtrzymująca system komunistyczny w Północnej Korei oraz umożliwiająca funkcjonowanie tamtejszych programów zbrojeniowych.

  12 marca 2004 roku Zgromadzenie Narodowe głosowało za dymisją prezydenta Roh Moo-hyuna w związku z jego powiązaniami korupcyjnymi. Popierająca prezydenta partia Uri zbojkotowała głosowanie, dzięki czemu pozostał on przy władzy. Decyzja partii Uri miała znaczący wpływ na wynik wyborów parlamentarnych, które odbyły się 14 kwietnia 2004. Wygrała partia Uri zdobywając 152 z 299 miejsc w parlamencie, dzięki czemu pierwszy raz od 18 lat jakakolwiek partia w Korei zdobyła większość w parlamencie.

  Władze obu krajów bardzo poważnie podchodzą do kwestii zjednoczenia. Szereg rozmów na temat zjednoczenia obu państw koreańskich miało już miejsce, żadna z nich nie przyniosła rozwiązania, głównie ze względu na różnice ideologiczne i polityczne. W świadomości Koreańczyków jednakże nie ginie myśl o kulturowej i narodowej bliskości obu państw, a wiele rodzin podzielonych jest sztuczną granicą. Od czasu formalnego zakończenia wojny koreańskiej w 1953 obie Koree nie podpisały traktatu pokojowego, a więc oficjalnie są jeszcze w stanie wojny. Przeszkodą w ponownym zjednoczeniu może być także strach samych Koreańczyków przed potencjalnymi problemami jakie mogą z tego wyniknąć. Obie Koree rozwijają się niezależnie, toteż ich gospodarki znajdują się na różnym poziomie.

  Galeria[edytuj | edytuj kod]

  1-icon.png Azja ASEAN-icon.png
  Azja Afghan-icon.png AfganistanballArmenia-icon.png ArmeniaballAzerbaijan-icon.png AzerbaijanballBangladesh-icon.png BangladeshballBhutan-icon.png BhutanballBrunei-icon.png BruneiballMyanmar-icon.png MyanmarballCambodia-icon.png CambodiaballChina-icon.png Chinaball (Hong Kong-icon.png Hong KongballMacau-icon.png MacauballTibet-icon.png TibetballUyghur-icon.png Uyghurball) • Plik:Christmas Island-icon.png Christmas IslandballPlik:Cocos-icon.png CocosballEast Timor-icon.png East TimorballGeorgia-icon.png GeorgiaballIndia-icon.png IndiaballIndonesia-icon.png IndonesiaballJapan-icon.png Japanball (Plik:Okinawa-icon.png Okinawaball) • Kazakhstan-icon.png KazakhbrickNorth Korea-icon.png North KoreaballSouth Korea-icon.png South KoreaballKyrgyz-icon.png KyrgyzstanballLaos-icon.png LaosballMalaysia-icon.png MalaysiaballMaldives-icon.png MaldivesballMongolia-icon.png MongoliaballNepal-icon.png NepalrawrPakistan-icon.png PakistanballPhilippines-icon.png PhilippinesballRussia-icon.png RussiaballPlik:Sentinelese-icon.png SentineleseballSri Lanka-icon.png Sri LankaballTaiwan-icon.png Taiwanball (Plik:Chinese-Taipei-icon.png Chinese Taipeiball) • Tajik-icon.png TajikistanballThailand-icon.png ThailandballSingapore-icon.png TringaporeTurkmen-icon.png TurkmenistanballUzbek-icon.png UzbekballVietnam-icon.png VietnamballPlik:Wa State-icon.png Wa Stateball

  it:Corea del Sudball ko:대한민국공

  Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.

  Ostatnie zmiany

 • Spanish Fan • 28 dni temu
 • Spanish Fan • 1 miesiąc temu
 • Annopolball Countryballs • 1 miesiąc temu
 • 94.246.180.199 • 1 miesiąc temu
 • Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.