×
Utwórz nowy artykuł
Wpisz tutaj tytuł strony:
Obecnie mamy 559 artykułów na Polandball Wiki Polska. Wpisz nazwę artykułu powyżej, lub utwórz jeden z artykułów wymienionych tutaj!



    Polandball Wiki Polska
    Algeriaball
    Szablon:SideBarWidth
    Informacje Ogólne
    Rzeczywistość Algeria
    rząd Republika
    osobowość Biedny
    Stolica Algier
    Płeć mężczyzna
    Język arabski
    Przyjaciele / Wrogowie
    Przyjaciele Sweden-icon.png Swedenball

    Russia-icon.png Russiaball

    North Korea-icon.png North Koreaball

    Morocco-icon.png Moroccoball

    Wrogowie Turkey-icon.png Ottomanball

    ISIS-icon.png ISISball

    Lubi kebaby,słońce
    Nie lubi terrorstów
    Dodatkowe Informacje
    Czy może w kosmos? nie

    Algieriaball to ball reprezentujący północnoafrykańskie państwo Algieria.

    Historia[edytuj | edytuj kod]

    Wikipedia.png
    Drobna pomoc Wikipedii

    Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

    Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

    Terytorium ws

    półczesnej Algierii w starożytności zamieszkiwały ludy berberyjskie. Od XII wieku p.n.e. na wybrzeżach kraju powstawały fenickie osady handlowe, które od IX wieku p.n.e. należały do Kartaginy. W III wieku p.n.e. w głębi kraju utworzone zostało państwo Numidii, dołączone w I wieku p.n.e. do Imperium Rzymskiego. W okresie rządów rzymskich kraj stał się jednym ze spichlerzy imperium, dzięki czemu nastąpił szybki rozwój kulturalny i gospodarczy ziem. W V wieku n.e. wybrzeże Algierii zajęli Wandalowie, w 533 roku Bizancjum, z kolei w drugiej połowie VII wieku Arabowie. Arabowie przeprowadzili w kraju proces islamizacji i arabizacji miejscowych ludów berberyjskich. W ciągu średniowiecza tereny często zmieniały władców. Wybrzeża były opanowane przez piratów berberyjskich. U schyłku XV wieku licznie osiedlili się tu muzułmańscy uchodźcy z Hiszpanii, zasilili oni osady pirackie. W V wieku n.e. wybrzeże Algierii zajęli Wandalowie, w 533 roku Bizancjum, z kolei w drugiej połowie VII wieku Arabowie. Arabowie przeprowadzili w kraju proces islamizacji i arabizacji miejscowych ludów berberyjskich. W ciągu średniowiecza tereny często zmieniały władców. Wybrzeża były opanowane przez piratów berberyjskich. U schyłku XV wieku licznie osiedlili się tu muzułmańscy uchodźcy z Hiszpanii, zasilili oni osady pirackie. W 1830 Algier został zdobyty przez Francję. W kolejnych latach Francuzi prowadzili systematyczny podbój kraju, spotykając się z oporem algierskich plemion. Wnętrze Algierii siły francuskie opanowały po 1847 wraz z rozbiciem wojsk emira Abd al-Kadira. Rząd francuski przyznał Algierii status osadniczego terytorium zamorskiego Francji i od lat 40. XIX wieku prowadził akcję osadniczą. Przeciwko francuskiej kolonizacji kraju występowała miejscowa ludność, która kilkukrotnie (między innymi w latach 1857, 1864-66, 1870-71) organizowała antyfrancuskie powstania. W 1881 Francuzi nadali Algierii kodeks tubylczy. Kodeks zakazał lokalnej ludności przynależności do partii politycznych i związków zawodowych. Część represyjnych praw zniesiono po I wojnie światowej. W okresie 20-lecia międzywojennego powstały pierwsze lokalne partie nawołujące do obrony interesu narodowego.

    Podczas II wojny światowej Algieria stała się terenem walk aliantów z silami rządu Vichy. Po zakończeniu wojny nasiliły się tendencje antykolonialne. W 1946 powstał Ruch na rzecz Triumfu Wolności Demokratycznych (MTLD), który 1947 wyłonił konspiracyjną Organizację Specjalną. Na bazie Organizacji Specjalnej powstał Komitet Rewolucyjny Jedności i Akcji. W 1954 Komitet Rewolucyjny Jedności i Akcji (CRUA) zorganizował antyfrancuskie powstanie i przekształcił się we Front Wyzwolenia Narodowego. Powstanie objęło cały kraj. Francuzi w trakcie powstania wprowadzili w kolonii system rządów terroru i odpowiedzialności zbiorowej wobec cywilów. Powszechne stały się tortury, ekspedycje karne i pacyfikacje. W 1958 w Kairze utworzono Tymczasowy Rząd Republiki Algierskiej. W 1962 przedstawiciele Frontu Wyzwolenia Narodowego i rządu Francji podpisali układ w Évian-les-Bains, na mocy którego proklamowano niepodległość republiki.

    U progu niepodległości kraju nasiliły się zamachy terrorystyczne podejmowane przez Organizację Tajnej Armii, skupiającą pozostałych w kraju francuskich osadników. Terroryzm i jego reakcja ze strony władz spowodowały masowy exodus ludności francuskiej z kraju, do połowy 1962 Algierię opuściło 80% osadników. W 1963 przyjęto pierwszą konstytucję algierską. Premierem i pierwszym prezydentem republiki został Ahmad Ben Bella. W październiku 1963 suwerenność Algierii zakwestionowało Maroko, w trakcie tak zwanej wojny piaskowej, w której siły algierskie pokonały wojska marokańskie. W 1964 w Algierskiej Karcie Narodowej nakreślono socjalistyczny program rozwoju państwa, w którym monopartyjne rządy objął Front Wyzwolenia Narodowego. W 1965 odbył się zamach stanu z Huari Bumedienem na czele. Bumedien w trakcie rządów przeprowadził reformę rolną i nacjonalizację części sektorów przemysłu.

    W 1979, po śmierci Bumediena, urząd prezydenta objął Szadli Bendżedid. Uchwalona w 1989 nowa – demokratyczna – konstytucja spowodowała chaos polityczny. Duże poparcie społeczne uzyskał islamistyczny Islamski Front Ocalenia, który w 1990 wygrał wybory komunalne i regionalne. Po wygranej pierwszej turze wyborów parlamentarnych w 1991 doszło do reakcji wojska i zwolenników państwa laickiego: Islamski Front Ocalenia został zdelegalizowany, a wybory unieważnione. W latach 90. XX wieku trwała wojna domowa. W styczniu 2000 rozwiązała się Islamska Armia Ocalenia, zbrojne skrzydło Islamskiego Frontu Ocalenia (FIS), a wielu jej bojowników poddało się w zamian za amnestię. W XXI wieku Algieria znalazła się w czołówce najlepiej rozwiniętych państw kontynentu. Na przełomie 2010 i 2011 doszło do ogólnokrajowych protestów.

    Galeria[edytuj | edytuj kod]


    8-icon.png Afryka African Union-icon.png
    Afryka Algeria-icon.png AlgeriaballAngola-icon.png AngolaballBenin-icon.png BeninballBotswana-icon.png BotswanaballBurkina Faso-icon.png Burkina FasoballBurundi-icon.png BurundiballCameroon-icon.png CameroonballCape Verde-icon.png Cape VerdeballCAR-icon.png Central African RepublicballChad-icon.png ChadballComoros-icon.png ComorosballCongo-icon.png CongoballDR Congo-icon.png DR CongoballDjibouti-icon.png DjiboutiballEgypt-icon.png EgyptballEquatorial Guinea-icon.png Equatorial GuineaballEritrea-icon.png EritreaballEthiopia-icon.png EthiopiaballGabon-icon.png GabonballGambia-icon.png GambiaballGhana-icon.png GhanaballGuinea-icon.png GuineaballGuinea-Bissau-icon.png Guinea-BissauballIvory Coast-icon.png Ivory CoastballKenya-icon.png KenyaballLesotho-icon.png LesothoballLiberia-icon.png LiberiaballLibya-icon.png LibyaballMadagascar-icon.png MadagascarballMalawi-icon.png MalawiballMali-icon.png MaliballMauritania-icon.png MauritaniaballMauritius-icon.png MauritiusballMorocco-icon.png MoroccoballMozambique-icon.png MozambiqueballNamibia-icon.png NamibiaballNiger-icon.png NigerballNigeria-icon.png NigeriaballRwanda-icon.png RwandaballSăo Tomé and Príncipe-icon.png São Tomé and PríncipeballSenegal-icon.png SenegalballSeychelles-icon.png SeychellesballSierra Leone-icon.png Sierra LeoneballSomalia-icon.png Somaliaball (Somaliland-icon.png SomalilandballPlik:Puntland-icon.png Puntlandball) • South Africa-icon.png South AfricaballSouth Sudan-icon.png South SudanballSudan-icon.png SudanballSwaziland-icon.png EswatiniballTanzania-icon.png TanzaniaballTogo-icon.png TogoballTunisia-icon.png TunisiaballUganda-icon.png UgandaballWestern Sahara-icon.png Western SaharaballZambia-icon.png ZambiaballZimbabwe-icon.png Zimbabweball

    ar:الكرة الجزائر

    Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.

    Ostatnie zmiany

  • Irob bartonix12 • 3 godziny temu
  • Irob bartonix12 • 4 godziny temu
  • Irob bartonix12 • 5 godzin temu
  • Irob bartonix12 • 5 godzin temu
  • Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.